Toskania

Termin:  13.05-22.05.22
Kraj Włochy
Technika:   1/5
Kondycja:   4/5
Zakwaterowanie Hotel/Agro
Wyżywienie:   Śniadania
Liczba miejsc: 14
Cena:   2890PLN

Opis

Program

Sprzęt

Cena i terminy

Informacje dodatkowe

Opis

Gaje oliwne, cyprysy, piękne krajobrazy i winnice na prawo i lewo jak okiem sięgnąć. O czym mówimy? Oczywiście o Toskanii. Niewiele miejsc na świecie może się pochwalić tak wielkimi zasobami kultury połączonymi z czarującymi krajobrazami. Obiecujemy! Wycieczka po Toskanii sprawia, że serce każdego miłośnika Włoch bije szybciej. Małe miasteczka, lokalne historie, toskańska architektura, uznani artyści i zapierająca dech w piersiach przyroda sprawiają, że ta wycieczka rowerowa po malowniczych wzgórzach to niezapomniane wakacje.

Przyjemność stoi na czele tej włoskiej wycieczki rowerowej. Czy to widok baśniowych krajobrazów, czy wypróbowanie lokalnych specjałów. Na siodełku rowerowym doświadczysz czystego włoskiego życia. Marzysz o wąskich uliczkach, lampce dobrego wina i autentycznej włoskiej kuchni? We Florencji, Pizie i Sienie Twoje marzenie staje się rzeczywistością. Wycieczka pozostawia również mnóstwo czasu na zwiedzanie historycznych miast północnych Włoch i zafascynowanie się włoską kulturą.

Program

Dzień 1: Przejazd z Krakowa/Katowic do Wiednia

Dzień 2: Przejazd z Wiednia do Florencji + zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Dzień 3: Florencja – Chianti – Certaldo | 64km

Dzień 4: Certaldo – San Gimignano – Monteriggioni – Siena | 70 km

Dzień 5: Siena – Pienza -Montepulaciano | 48km

Dzień 6: Przejazd pociągiem z Montepulaciano do Empoli, w dalszym ciągu rowerem Empoli – Piza |55km

Dzień 7: Piza – Lukka – Montecatini | 51km

Dzień 8: Montecatini – Vinci – Montecatini | 60km (dla chętnych)

Dzień 9: Montecatini – Pistoia – Prato – Florencja | 61km

Dzień 10: Przejazd z Padwy do Krakowa/Katowic

Wszystkie odległości są przybliżone. Ze względu na okoliczności pozostające poza naszą kontrolą,
takie jak warunki pogodowe lub przepisy wydane przez władze lokalne, plan podróży może ulec
pewnym zmianom przed i/lub w trakcie wakacji.

Szczegółowy plan

Dzień 1: Przyjazd do Wiednia
Twoja wycieczka zaczyna się w Krakowie/Katowicach o godzinie 16 w piątek. Pierwszego dnia będziemy mieli do pokonania 5-godzinną drogę do Wiednia, gdzie zaplanowany mamy nocleg.

Dzień 2: Przejazd z Wiednia do Florencji
Dalsza część drogi zajmie nam około 9 godzin. Do celu dojeżdżamy w porze popołudniowej. Gdy już zameldujemy się w pięknym gospodarstwie agroturystycznym, czeka nas zwiedzanie perły renesansu, stolicy Toskanii, Florencji. Jeśli grupa będzie zainteresowana, licencjonowany przewodnik oprowadzi Nas po mieście – koszt 10€/os.

Dzień 3: Florencja – Chianti – Certaldo | 60km
W końcu wskakujemy na nasze bicykle i ruszamy w piękna podróż po toskańskich krajobrazach! Na pierwszy rzut przychodzi nam zmierzyć się ze zróżnicowanym terenem doliny Chinati. Przejażdżka do Greve, stolicy florenckiego regionu wina przysporzy nam trochę trudu. W Greve przejedziemy się po arkadowym Piazza Matteotti, głównym placu miasteczka. Rzucimy okiem na neorenesansowy ratusz, Palazzo del Comune, i kościół parafialny Santa Croce z neoklasyczną fasadą. Wpadniemy do Bistro Falorni na powitalny kieliszek Chianti Classico w ramach dobrego startu wycieczki. Wino w Greve to niezwykle ważna branża, i to od wielu lat.
*Dla wyjaśnienia: Jeden bus z przyczepą zostaje na cały tydzień we Florencji, tak aby przewodnik podczas codziennych tras jeździł z grupą na rowerze. Drugi bus z przyczepą będzie nam służyć jako transport bagaży oraz osób na trasie w razie opadnięcia z sił. O nic nie musicie się martwić.

Dzień 4: Certaldo –- Monteriggioni – Siena | 70 km
Najbardziej wymagający odcinek w naszym programie wycieczki. Ponad 1000m przewyższeń na pewno da o sobie znać. Po drodze czeka na nas słynne ‘miasto pięknych wież’, czyli San Gimignano. Zabytkowe jego centrum znajduje się światowej liście dziedzictwa UNESCO. Po kolejnych kilkudziesięciu kilometrach napotkamy Monteriggioni, czyli miejscowość z XIII w. wybudowaną przez władze Sieny w celu zabezpieczenia się przed atakiem Florencji, z którą wówczas prowadzili wojnę. Kilkanaście kilometrów dalej docieramy do centrum Sieny, gdzie zaplanowaliśmy nocleg i wieczorne spacery po starówce.

Dzień 5: Siena –-Montepulaciano | 48km
Oglądaliście film ‘Gladiator’? Ten dzień będzie upływać nam pod jego znakiem! M.in. poczujecie się jak Russel Crowe pędzący konno po Strada di Terrapille . Nie zabraknie również odwiedzin pod willą Maximusa. Znacząca część trasy będzie przebiegać nitką l’Eroica, czyli słynnego wyścigu kolarskiego w regionie Chianti. Tematem imprezy jest styl vintage, a więc rower, akcesoria i odzież uczestnika
muszą być wyprodukowane przed 1987r. Część tras przebiega po powierzchni nieutwardzonej, także przypominamy, że rozmiar opon w waszych rowerach nie może być mniejszy niż 1,75’. Na koniec rowerowej części dnia udamy się do malowniczej Pienzy, a następnie Montepulaciano, czyli miasteczka skąd będziemy podziwiać sielskie krajobrazy, wzgórza z winnicami, aleje otoczone cyprysami i starannie uporządkowane, złociste pola.

Dzień 6: Przejazd pociągiem z Montepulaciano do Empoli,
w dalszym ciągu rowerem Empoli – Piza |55km
Dzień zaczynamy od podróży na północ Toskanii, do Empoli. Do wyboru mamy transport naszym busem serwisowym oraz pociągiem. Po dotarciu na miejsce wskakujemy na rowery i ruszamy na zachód. Trasa biegnie głównie doliną rzeki Arno, aż do tak zwanej równiny Pizy. To miasto słynie na całym świecie z magicznego (Plac Cudów) z dzwonnicą katedry miejskiej i unikalną krzywą wieżą.
Obowiązkowo poprosimy Was o grupowe zdjęcie pod nią, jak mają wszyscy to my też chcemy! Gdy już skończymy napawać się atrakcjami miasta, Przyjdzie czasna kilkukilometrowy odcinek prowadzący nad brzeg Morza Śródziemnego, gdzie zaplanowaliśmy nocleg

Dzień 7: Piza – Lukka – Montecatini | 51km
Pedałując na północ wzdłuż rzeki Serchio, mijamy jezioro Massaciuccoli, by na półmetku trasy zatrzymać się na obiad w miejscowości Lukka. Druga część dnia będzie przebiegać wśród starożytnych willi i wiosek patrycjuszy, ale nie tylko! W Collodi odwiedzimy Park Pinokio, bo właśnie w tym miasteczku autor słynnej bajki spędzał swoje dzieciństwo. Montecatini to nasz przystanek na na dwie noce. Miasteczko ma charakter sanatoryjno-letniskowy, co związane jest z tutejszymi
źródłami termalnymi. Źródła te w 1918 r. badała pod kątem radioaktywności Maria Skłodowska-Curie

Dzień 8: Montecatini – Vinci – Montecatini | 60km (dla chętnych)
Ten dzień oferuje dwie możliwości. Można odpocząć w Montecatini, jednym z najsłynniejszych termalnych miast w Europie, i przespacerować się wąskimi uliczkami starego miasta, które znajduje się na wzgórzu. W przeciwnym razie, jeśli dalej brakuje Ci rowerowych wrażeń, zapraszamy na
malowniczą pętle wśród willi rodziny Medici, gajów oliwnych, winnic i pięknych historycznych gospodarstw. Miniesz także Vinci, miejsce narodzin Leonarda da Vinci, gdzie możliwa jest wizyta w muzeum. Początek etapu jest w większości płaski i na krótkim odcinku prowadzi nieutwardzoną drogą przez rezerwat przyrody Padule del Fucecchio. U podnóża wzgórz Cerbaie napotkasz 4-
kilometrową wspinaczkę do Massarelli, by na szycie odpocząć przy pięknej panoramie punkt
widokowego Il Leccio di Faltognano.

Dzień 9: Montecatini – Pistoia – Prato – Florencja | 65km
Startujemy na ostatni etap wycieczki! tylko wybierzemy dłuższy wariant, to przejedziemy dodatkowo miasto Pistoia. Niewątpliwie bogate w zabytki romańskie i renesansowe. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych placów w Toskanii. Najważniejsze budowle skupiają się wokół niego, powodując oszałamiające poczucie artystycznego przeciążenia. Stąd znowu zaczniemy dalszą podróż zanurzając się w toskańskiej równinie, w drodze do Florencji, naszej mety wycieczki! U celu, łzy szczęścia
murowane! Gdy już ochłoniemy z emocji nam towarzyszących, zapakujemy się do busów razem z rowerami i ruszymy w stronę Polski, ale spokojnie! Jeszcze nie wyjeżdżamy z Włoch. Czeka nas ostatni nocleg w Padwie.

Dzień 10: Przejazd z Padwy do Krakowa/Katowic
Wyjazd z Padwy o godzinie 9. Przyjazd do Krakowa planowany na godzinę 22.

Sprzęt

Jaki rower i jak go przygotować?
Przygotowane przez nas trasy prowadzą po nawierzchni utwardzonej, ale momentami spotkamy także ścieżki szutrowe. Polecamy zabrać ze sobą rower górski, trekkingowy, krosowy, gravel. Byli tacy, co pokonali trasę na rowerach szosowych, jednak trzeba mieć świadomość, że nie jest to dobry pomysł. Szerokość opon zalecana przez nas to minimum 2.0 cala. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był sprawny. Dlatego przed każdą wyprawą wskazany jest przegląd i serwis roweru.W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?
Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweru: zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka (przewodnik będzie mieć, ale jak masz to możesz wziąć): maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc)

Kieszonkowe: Ok. 200 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować. Więcej informacji o tym jak się przygotować do wyjazdu.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jeśli chodzi o ten wyjazd, to przygotowanie kondycyjne jest tutaj wskazane. Przed wyprawą należy dużo jeździć na rowerze, zwłaszcza po terenie górzystym. Nie oszukujmy się, trasy w Toskanii to nie tylko proste jak stół bilardowy ścieżki rowerowe. Do takiego intensywnego wysiłku trzeba się przygotować, albo wynająć rower elektryczny (koszt 500zł za cały wyjazd).

Termin

13.05-22.05.22 | 2890PLN

Cena obejmuje:

  • 9 noclegów w gospodarstwach agroturystycznych i hotelach.
  • opiekę instruktora turystyki rowerowej
  • ślady tras gpx
  • przejazd komfortowym busem na trasie Kraków – Florencja – Kraków
  • transport bagaży i rowerów
  • wsparcie busa serwisowego podczas wycieczki
  • ubezpieczenie KL i NW
  • opłatę klimatyczną
  • składkę TFG i TFP

Cena nie obejmuje:

  • biletów na dodatkowe atrakcje
  • wyżywienia (oprócz śniadań)

Opcjonalnie:

  • wynajem roweru elektrycznego 500zł
  • wynajem roweru manualnego 200zł
  • wynajem kasku 30zł
  • koszulka Wynajmij Wakacje sportowa 120zł
  • koszulka Wynajmij Wakacje bawełniania 50zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dane do przelewu:
OdbiorcaBartłomiej Ramza
Numer: 40 1020 1433 0000 1702 0102 9800
Kwota: 500 zł
Tytuł: Nazwa wycieczki / data wyprawy / Imię Nazwisko Uczestnika

Dopłata:
Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny. Szczegóły patrz Regulamin

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Dodatkowe informacje

Wyżywienie: Śniadania mamy wykupione w miejscach noclegu, przeważnie to śniadania kontynwntalne. Jesli chodzi o obiady to zazwyczaj posiłkujemy się w restauracjach niepodal naszych tras rowerowych. Chyba nikogo nie musismy przkonywać, że bedąc we Włoszech warto skosztować tutejszej kuchni. Wieczorami odpoczynek, preferujemy wspólne kolacje przy wielkim stole.

Pokoje: Będziemy spać łącnzie w 8 miejscach, przeważnie będą to pokoje 2os, ale czasami takżę 3/4. Myślę, że integracja przebiegnie pomyślnie jak to zawsze bywa na naszych wycieczkach i każdy będzie zadowolony z zakwaterowania.

Telefon

539 826 071

Email

biuro@wynajmijwakacje.pl

Adres

Stefana Batorego 2, 34-120 Andrychów