Via Ferrata Garda

Termin:  05.07-12.07
Kraj Włochy
Technika:   2/5
Kondycja:   3/5
Zakwaterowanie  Apartamenty
Wyżywienie:   Własne
Liczba miejsc: 7
Cena:   2390PLN

Opis

Program

Sprzęt

Cena i terminy

Informacje dodatkowe

Opis

Nigdy nie miałeś/aś do czynienia ze wspinaczką, ale często przemierzasz górskie szlaki? Jesteś znudzony trekkingowymi trasami i szukasz nowych wyzwań?  Ten wyjazd jest skierowany dla Ciebie!

W trakcie wyjazdu poszerzysz swój zakres umiejętności praktycznych, zapoznasz się dogłębnie ze sprzętem wykorzystywanym na Via ferratach. Zaczniesz swobodnie poruszać się i asekurować na Via ferratach. Oczywiście w międzyczasie znajdziemy kilka chwil na odpoczynek nad jeziorem Garda we Włoszech.

Przygotowane przez nas via ferraty zaczynają się od poziomu A/B, spróbujemy w ten bezstresowy sposób przenieść pozyskana wiedzę teoretyczną na rzeczywistą wspinaczkę w akompaniamencie cudownych widoków. Następnie z każdym dniem będziemy podnosić trudność wypraw obserwując postępy grupy. Pod lupę weźmiemy nie tylko własności techniczne ale także kondycyjne.

Wyjazd ten pozwoli Ci poznać samego siebie. Oraz jak Twój organizm reaguje na nowe wyzwania takie jak:

 • podchodzenie po pionowych ścianach,
 • chodzenie po wiszących nad przepaściami mostach/linach.

Poznając to wszystko nauczysz się odpowiednio i bezpiecznie dobierać kolejne swoje cele wysokogórskie, dostosowując je do swoich umiejętności.

Program

1.Dzień Wyjazd późnym wieczorem z Kraków/Katowice do Arco

2. Dzień Zameldowanie się w apartamencie, dopasowanie sprzętu, szkolenie teoretyczne, wyjście na krótka i łatwą ferratę.

Via Ferrata Sentiero Delle Laste i Santiero Della Rocca

Poziom trudności : A/B*
Czas podejścia: 20 min
Czas na ferracie: 2:10 h
Czas zejścia: 1:35 h

3. Dzień Via Ferrata Fausto Susatti i Mario Foletti

Poziom trudności : B*
Czas podejścia: 2:05 h
Czas na ferracie: 35 min
Czas zejścia 1:30 h

4. Dzień Via Ferrata Della’Amicizia

Poziom trudności : B/C*
Czas podejścia: 1:30 h
Czas na ferracie: 2:30 h
Czas zejścia 2:00 h

5. Dzień Via Ferrata Signora Delle Acque

Poziom trudności : C*
Czas podejścia: 30 min
Czas na ferracie: 1:00 h
Czas zejścia 0:50 min

6. Dzień Via Ferrata Ernesto Che Guevara

Poziom trudności : C*
Czas podejścia: 20min
Czas na ferracie: 4:00 h
Czas zejścia 3:00 h

7.Dzień Via Ferrata Delle Aquile

Poziom trudności : C/D*
Czas podejścia: 15 min
Czas na ferracie: 2 h
Czas zejścia 20 min

8.Dzień Wyjazd do Polski w godzinach porannych. W Katowicach/Krakowie powinniśmy zjawić się na godzinę 23.

Wyżej wymienione trasy nie są sztywnym planem wycieczki, podczas wyprawy możemy zamieniać kolejnością trasy, albo inne dobierać, wszystko zależne od kondycji i techniki uczestników, ale także warunków pogodowych.

*Legenda:

A – Ferrata łatwa, przeznaczona jest dla turystów mających doświadczenie wysokogórskie. Łatwa ferrata biegnie częściowo przepaścistym terenem i wymaga wzmożonej uwagi.

B – Ferrata nieco trudna, wymaga dużego doświadczenia górskiego. Wiodą w znacznej części eksponowanym, stromym terenem, często bez ubezpieczeń. Na trudniejszych odcinakch wyposażone są w stalowe liny poręczowe.

C – Ferrata trudna, to już nie lada wyzwanie. Zmniejszają się tutaj stopnie i półki, po których się poruszamy oraz robi się coraz bardziej przepaściście.

D – Ferrata bardzo trudna, odcinki są tu mocno eksponowane, niekiedy przewieszone, stopnie są coraz mniejsze. Spotkamy się z gładkimi ściankami, które należy pokonać tylko za pomoca liny.

E – Ferrata nadzwyczaj trudna, czekają nas tutaj eksponowane, przewieszone płyty z tarciowymi stopniami. Dodatkowe stopnie pojawiają się tylko w kluczowych momentach.

F – Ferrata skrajnie trudna, mocne przewieszenia małe stopieńki lub płyty bez stopni to cechy charakterystyczne odcinków skrajnie trudnych. Brak sztucznych ułatwień utrudnia wspinaczkę.

G – Ferrata ekstremalnie trudna, poza trudnościami z zakresu F, pojawia się wspinaczka w dachu i wyjścia z nich na płytę. To via ferraty dla ekspertów z bardzo dobrą kondycją, znających w stopniu bardzo dobrym techniki wspinaczkowe i linowe, mających dobry chwyt.

Źródło: 'Najpiękniejsze Ferraty Jezioro Garda’, Pola Kryża, Dariusz Woźniczka.

 

Sprzęt

O ile na drogach wspinaczkowych trzeba samemu zakładać dla siebie asekurację, o tyle na via ferratach cała asekuracja – lina poręczowa, jest zain stalowana na stałe. Na drogę zwykle zabiera się tylko uprząż, kask i lonżę z absorberem. Jest to absolutne minimum sprzętowe na via ferraty. Decyzję o tym, jakiego sprzętu potrzebujesz, podejmij po zaznajomieniu się z opisem drogi oraz warunkami aktualnie na niej panującymi. Pod żadnym pozorem nie należy używać sprzętu, który nie ma atestu na via ferraty. Nie wolno również posługiwać się sprzętem, który został wycofany z użycia. Taki sprzęt może nie spełnić swojej funkcji właściwie i nie zadziałać w razie wypadku. Grozi to poważnymi urazami, a nawet śmiercią. Każdy sprzęt ma swoją datę ważności. Znajduje się ona na dołączonych ulotkach. O sprzęt należy dbać i konserwować go, a przed każdym użyciem sprawdzić, czy jest w DOSKONAŁYM STANIE. Przed pierwszą podejściem przećwiczymy obsługę sprzętu pod okiem doświadczonej osoby.

Kask wspinaczkowy
Atestowany kask wspinaczkowy jest obowiązkowy, aby bezpiecznie pokonywać via ferraty. Chroni on przed uderzeniami oraz spadającymi kamieniami. Spadające skalne odłamki lub duże kamienie nie należą do rzadkości. Na via ferracie panuje spory ruch turystyczny, więc jest wysoce prawdopodobne, że nad nami ktoś będzie się poruszał. Zdarzają również miejsca, w których to dzika zwierzyna porusza się nad nami, strącając kawałki skał Kask powinien być wygodny, dobrze dopasowany i jasny – ostania cecha sprawi, że nasza głowa nie będzie się przegrzewać podczas intensywnego słońca. Nie powinno się używać kasków rowerowych lub innych nieprzeznaczonych do wspinaczki i via ferrat!

Uprząż wspinaczkowa lub uprząż do via ferrat. 
Najwygodniejszy typ uprzęży to uprząż biodrowa. Na rynku dostępne są specjalne uprzęże do via ferrat, ale można korzystać z wszechstronnych uprzęży wspinaczkowych. Do wyboru mamy dziesiątki modeli. Przed podjęciem decyzji o wyborze uprzęży należy ją zmierzyć i sprawdzić, jak się w niej wisi – czy jest wygodna. Dobrze jest wybrać model w pełni regulowany, czyli taki, w którym zarówno pas biodrowy, jak i nogawki można dostosować do budowy ciała. Dzięki temu założymy ją za równo na lekką, jak i grubszą odzież. Można rozważyć dokupienie uprzęży piersiowej, którą używa się wspólnie z uprzężą biodrową. Taka uprząż poprawi bezpieczeństwo w przypadku lotu z ciężkim plecakiem.

Lonża do via ferrat
Lonża do via ferrat to element, który będzie łączył nas z liną poręczowa. Założona i używana poprawnie, w przypadku odpadnięcia uchroni nas przed upadkiem do podstawy ściany. Jej zadaniem jest również pochłonięcie energii wytworzonej podczas hamowania lotu. Przy wyborze lonży do via ferrat należy zwrócić uwagę na zakres jej praсу ta informacja odpowiada na pytanie, ile można ważyć korzystając z danego modelu. Najnowsze lonże są przeznaczone dla osób o wadze 40-120 kg. Wszystkie osoby i dzieci ważące mniej lub więcej niż podany zakres należy dodatkowo asekurować liną. Przy wyborze lonży warto również zwrócić uwagę na wielkość i wygodę używania karabinków oraz na długość ramion lonży – dłuższe ramiona sprawdzają się lepiej przy odległych przepinkach

Buty i rękawiczki
Buty do via ferrat powinny mieć średnio sztywną podeszwę. Mogą to być buty trekkingowe lub podejściowe. To, czy będzie to niska, czy wysoka cholewka zależy od indywidualnych preferencji. Warto zabrać ze sobą rękawiczki do via ferrat, z obciętymi opuszkami

Dodatkowe wyposażenie (niewymagane, ale warto mieć):

Taśma z karabinkiem zakręcanym lub ekspres wspinaczkowy
Dodatkowym przydatnym elementem naszego wyposażenia może być taśma o długości 60 cm i karabinek zakręcany. Przymocowana do uprzęży taśma z karabinkiem nazywa się lonża. Pozwala nam dopiąć się do stałego punktu na drodze. Możemy dzięki niej odpocząć na drodze lub spokojnie wyciągnąć aparat i zrobić zdjęcia. Taką lonżę możemy wykorzystać również do asekuracji na mostach tyrolskich. Zamiast pokonywać odcinki ferrat na rękach, możemy zawisnąć na lonży i wtedy dużo łatwiej pokonać taki odcinek. Alternatywnie można wykorzystać do tego długi ekspres wspinaczkowy. Należy pamiętać, że rozpoczynając dalszą wędrówkę, w szczególności na pionowych odcinkach ferraty, obowiązkowo wypinamy naszą dodatkową pętlę – lonżę z liny poręczowej!

Źródło: 'Najpiękniejsze Ferraty Jezioro Garda’, Pola Kryża, Dariusz Woźniczka.

 

 

Termin

05.07-12.07.22  | 2490PLN

Cena obejmuje:

 • 6 noclegów w 3*** apartamentach
 • opiekę doświadczonego wspinacza wysokogórskiego
 • przejazd komfortowym busem na trasie Kraków/Katowice – Arco – Katowice/Kraków
 • transport bagaży
 • ubezpieczenie KL i NW
 • opłatę klimatyczną
 • składkę TFG i TFP

Cena nie obejmuje:

 • biletów na kolejki górskie (ok 30€)
 • wyżywienia
 • zestawu via ferrata

Opcjonalnie:

 • wynajem zestawu via ferrata (kask wspinaczkowy, lonża, uprząż wspinaczkowa) 100zł
 • wynajem kasku 30zł
 • koszulka Wynajmij Wakacje sportowa 120zł
 • koszulka Wynajmij Wakacje bawełniania 50zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dane do przelewu:
OdbiorcaBartłomiej Ramza
Numer: 40 1020 1433 0000 1702 0102 9800
Kwota: 500 zł
Tytuł: Via Ferrata Garda / data wyprawy / Imię Nazwisko Uczestnika

Dopłata:
Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny. Szczegóły patrz Regulamin

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Dodatkowe informacje

Wyżywienie: Z reguły większość osób sama sobie przyrządza śniadania. Nieopodal hotelu mamy kilka supermarketów, gdzie pod wieczór jeździmy na zakupy. Jeśli chodzi o obiady to zazwyczaj posiłkujemy się w restauracjach nieopodal naszych tras wspinaczkowych. Chyba nikogo nie musimy przekonywać, że będąc we Włoszech warto skosztować tutejszej kuchni. Wieczorem gdy grupa będzie chętna w naszym hotelu obok basenu mamy kilka stanowisk do grillowania, więc możemy sobie urządzić pyszną kolację z winem.

Apartamenty: Do dyspozycji mamy dwa apartamenty 6os. Na jeden składa się sypialnia z podwójnym łóżkiem, sypialnia z dwoma pojedynczymi łóżkami, salon z rozkładaną sofą 2os, aneks kuchenny i łazienka.

Telefon

539 826 071

Email

biuro@wynajmijwakacje.pl

Adres

Stefana Batorego 2, 34-120 Andrychów